Míša píše

08.04.2021

S Míšou Kružíkovou jsem se seznámila v Kavárně Paseka. Seděla tam a psala. A protože jsem se  s Míšou potkávaly v Jihlavě v "rozletu" na kurzech, oslovila jsem ji, zda by si u nás uspořádala svůj vlastní kurz. Podpořila mě i Pavla Paseková a Míša po několika měsících řekla "ano".

Jak jsi začala psát?

Písmo a grafika mě tak nějak bavily vždycky. Už na základní škole jsem si tvořila ozdobné nadpisy v sešitech a čmárala všude možně. Krasopsaní jsem začala zkoušet na začátku roku 2017, během roku 2018 jsem pro kamarády psala i pár cedulek na svatby a zjistila jsem, že mě to nabíjí velkou energií. A tak jsem v září 2018 šla na svůj první kurz pod vedením Renáty Gebauerové. Ten mi dal hlavně pravidla pro psaní a jistotu v ruce, odhodil strach a já začala pomalu tvořit...

Co tě vedlo k tomu začít pořádat vlastní kurzy psaní?

Musím to říct hned na začátku. Pavla Paseková mě vedla k tomu, abych uskutečnila první kurz! A já jí nikdy nepřestanu být vděčná. Já jsem velký stydlín, proto je pro mě každý kurz ohromné vykročení z komfortní zóny. Na druhou stranu mě kurzy nabíjí ohromnou energií a moc se na každý další těším! Vlastní kurzy jsem chtěla pořádat hlavně proto, že osobní setkání dá člověku vždycky víc, než kniha. Mnohdy jsou tahy pro někoho nepochopitelné jen proto, že jsou "ploché" a na papíře. Na kurzu však hned pochopí, jak je tah myšlený. A pokud ne, jsem tam já, abych případně dále dovysvětlila a podala zpětnou vazbu. V tom spatřuji ohromnou výhodu.

Co tě na tvoření nejvíc baví?

Nejvíc mě baví ten klid. Pokaždé, když vezmu do ruky fix (nebo jinou pomůcku ke tvorbě), myšlenky se zpomalí, všechno okolo přestane existovat a jsem jenom já. Takhle se nejraději zbavuju stresu a tak trochu medituju.

Co bys doporučila někomu, kdo chce začít psát?

Určitě hodně trpělivosti. Nic nejde hned a o krasopsaní to platí dvojnásob. Jsou to léta dřiny, ale vyplatí se! Dál to bude znít možná trochu egoisticky, ale doporučila bych jakýkoli kurz. Lidé, kteří pořádají kurzy, mají spoustu technik vyzkoušených, pravidla pro psaní znají nazpaměť a můžete se od nich hodně věcí naučit hned. Nespornou výhodou kurzů je podle mě to, že se nenaučíte špatnou techniku doma, ale pochopíte správně vše, co do začátků potřebujete. Tím si ohromně ulehčíte start.

Jaký brush používáš nejraději a proč?

Na každou techniku psaní se hodí jiný typ i velikost, ale pokud bych si měla vybrat jeden, se kterým píšu nejraději, tak to bude Pentel Sign Brush Pen. Má malý hrot, proto se s ním dají psát drobné nápisy a texty například do diáře, proto ho nosím stále u sebe. Podobné jsou také Tombow Fudenosuke a Zig Mangaka (tyto tři typy jsou nejčastěji doporučovány také začátečníkům na psaní).

Je velké množství fixů, popisovačů, brushpenů. Dala bys radu, jakou výbavu si pořídit na začátek?

Tohle je opravdu těžká otázka, protože každý člověk je jiný. Také každý fix je jiný a každému proto nesedí to stejné. Znám lidi, co nedají dopustit na fixy s nylonovým hrotem (déle vydrží a nesepíší se tak rychle). Avšak já osobně musím přiznat, že ač fixy s malým nylonovým hrotem zbožňuju, těm s velkým hrotem jsem doteď nepřišla na chuť. Proto bych doporučila účast na kurzu, kde většinou kaligrafové mají fixy s sebou na vyzkoušení a nebo se přijít podívat do ateliéru Tvůj rozlet a "osahat si" různé druhy fixů. Sami poznáte, co vám v ruce sedí nejlépe a co naopak vůbec.

Míšo děkuji za rozhovor, ať se ti daří a těším se, že se brzo potkáme u nás na kurzech.

Více o kurzu "Míša Píše" zde.

Základní brushpeny nakoupíte u nás na e-shopu zde.